HALLO, KFOR
Zaznělo 1. dubna 2008 z úst žáků základní školy Naim Frasheri ve městě Podujevo, když vítali příslušníky týmu EOD (Explosive Ordnance Disposal – odborná skupina pyrotechniků) 12. kontingentu AČR v silách KFOR.
Vojáci školu navštívili, aby dětem přiblížili problematiku minového nebezpečí, vysvětlili jim, co vlastně miny jsou a jak se zachovat v případě nálezu. Takovéto přednášky se konají každý týden vždy na jiné škole v prostoru odpovědnosti českého kontingentu v rámci projektu Mine Risk Education (Vzdělávání o minovém nebezpečí).
„Naše škola je největší základní školou v celé oblasti Podujevo, je stará přes 50 let a navštěvuje ji 2300 žáků od první do deváté třídy,“ řekl ředitel školy pan Enver Qosa, který se obou přednášek zúčastnil.
Systém školství v Kosovu je podobný jako v České republice, jak jsme se od ředitele školy dozvěděli. Děti mají povinnou školní docházku od první do deváté třídy základní školy. Jen vyučování mají na směny. Do školy se chodí i odpoledne a večer z důvodů nedostatku učeben.
„Máme hodně dětí a málo místa,“ vysvětlil náš překladatel Xhevdet Çunaku. Dalším rozdílem je, že kosovské děti musí ukončovat povinnou školní docházku závěrečnými zkouškami. Podle úspěšnosti jdou pak studovat střední školu nebo se vyučí v oboru. Univerzitním městem je hlavní město Priština, další vysoké školy jsou v Prizrenu a Peči.